Рубрика ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ с адв. РОСЕН РУСКОВ
ВЪПРОС:
Инвестиционна фирма притежава 12 броя апартаменти на шпакловка и замазка, придобити след Акт 16 в периода 2017-2019 г. Апартаментите са осчетоводени като „инвестиционен имот” и е приспадан данъчен кредит при покупката.
1. Може ли да продадем три апартамента като освободена доставка, без да начисляваме ДДС?
2. От кога започва да тече 20 годишния срок за прилагане на формулата по чл. 79, ал. 3 ЗДДС, за корекция на приспаднатия данъчен кредит?
ОТГОВОР
1. Можете, без проблем да продадете три апартамента, придобити в периода 2017-2019 г., в режим „освободена доставка” по чл. 45, ал. 3 ЗДДС, защото, към днешна дата – април.2025 г., очевидно са минали повече от 60 месеца от издаване на „Разрешение за ползване”(Акт 16) по смисъла на §1, т. 5 буква „б” ЗДДС.
Тези апартаменти са „сгради или на части от тях, които не са нови” по чл. 45, ал. 3 ЗДДС;
2. По отношение на втория въпрос, мисля, че допускате грешка.
Формулата за определяне на подлежащия на корекция приспаднат данъчен кредит не се прилага за активи, които не са били използвани за извършване на последващи облагаеми доставки, например, отдаване под наем, „с ДДС”.
Това е видно от чл. 79, ал. 3, т. 1, буква „в”, секция „БГ” – броят на годините, цит.
БГ - броят на годините от настъпване на обстоятелството по ал. 1 и 2, включително годината на настъпване на обстоятелството, до изтичане на 20-годишния срок, считано от началото на годината на упражняване правото на данъчен кредит, съответно от началото на годината на фактическото използване, в случай че имотът не е използван повече от една година след годината на упражняване правото на данъчен кредит;
Този скрит и завоалиран текст казва, че формулата се прилага само ако имотът е бил ползван фактически.
Ако един имот не е бил „ползван фактически” и то за „облагаеми доставки”, то следва да се коригира целият размер на приспаднатия данъчен кредит пряко по силата на чл. 79, ал. 2 ЗДДС, като чл. 79, ал. 3 не се прилага.
Коментари
Публикуване на коментар